13.3.2018 / Gösterim Sayısı : 307

Genç çiftçi eğitim kurslarımız başladı

#Genç Çiftçi Eğitim Kurslarımız Başladı

İl Müdürlüğümüz ve Batman İŞKUR İl Müdürlüğü ortaklığında Genç Çiftçilere yönelik eğitim kurslarımız başladı.

Genç çiftçilere yönelik düzenlenen ve 5 ayrı gruptan oluşup 3 faklı konuda verilecek eğitimlerimizin amacı; genç çiftçilerimize bitkisel ve hayvansal konularda tecrübe kazandırmaktır.

Toplamda 119 genç çiftçimize verilecek eğitimlerin konuları; Büyükbaş Yetiştiriciliği, koyun yetiştiriciliği ve Antep fıstığı yetiştiriciliğidir.

Konferans salonumuzda ilk gruba verilen eğitime; İl Müdürümüz Nurettin KİYAS, Batman İŞKUR Müdürü Besim EVİZ, İl Müdür Yardımcımız Mehmet Afif AVCI, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Erdoğan AVCI, teknik personel ve genç çiftçilerimiz katıldı.

İŞKUR Müdürü Besim EVİZ genç çiftçilere yönelik konuşmasında; "İŞKUR olarak her zaman çiftçilere yönelik destekte bulunacağız. Antep fıstığı ile ilgili sahada gördüğümüz kadarıyla çiftçilerimiz yanlış uygulamalarla ağaçlarını kaybediyor. İnanıyorum ki bu tür eğitimler siz genç çiftçilerimize tecrübe anlamında birçok şey katacaktır." Şeklinde konuştu.

Daha sonra kurslarla ilgili konuşan İl Müdürümüz Nurettin KİYAS; "Bu gün itibariyle farklı zaman dilimlerinde 5 adet eğitim kurslarımız olacaktır. Bu eğitimleri İl Müdürlüğümüz, Batman Halk Eğitim Müdürlüğü ve Batman İŞKUR Müdürlüğü olarak birlikte düzenlemekteyiz. Toplamda 119 genç çiftçimiz bu eğitim kurslarına katılacaktır. Farklı konularda verdiğimiz eğitim kurslarımız konuları, "Büyükbaş Yetiştiriciliği, " Küçükbaş Yetiştiriciliği, ve "Antep Fıstığı Yetiştiriciliği" dir. Özellikle Antep fıstığı yetiştiriciliği son zamanlarda Batman ilimizde yaygınlaşmakta ve dikim sahaları artan bir üründür. Amacımız, daha işin başındayken bu eğitimlerle, çiftçilerimizi bilinçlendirmek, gelecekte olabilecek hataların şimdiden önüne geçmek ve üreticilerimize daha profesyonel şartlarda tecrübe kazandırmaktır." Dedi. 


''