16.3.2018 / Gösterim Sayısı : 371

Çiftçilerimize “Örnek Köylerde Pilot Çalışmalar” projesi anlatıldı

#Çiftçilerimize Örnek Köylerde Pilot Çalışmalar Projesi Anlatıldı

Bakanlığımız tarafından, 2018 yılı için 81 ilde gerçekleştirilecek olan örnek köylerde pilot çalışmalar projesi kapsamında; Batmanda pilot köy seçilen Çarıklı Köyündeki çiftçilere "Örnek Köylerde Pilot Çalışmalar" projesi anlatıldı.

Batman Merkeze bağlı Çarıklı Köyü'ndeki ziyarete; İl Müdürümüz Nurettin KİYAS, İl Müdür Yardımcımız Mehmet DEMİR, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Turgay VURAL, Proje ile ilgili teknik personel ve çiftçilerimiz katıldı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürümüz Nurettin KİYAS; "Bu çalışma ile köylerde; bitkisel ve hayvancılık işletmelerinin "Her Köy Bir İşletme" olarak beraber çalışma kültürü ile yöneltildiği, girdi ve çıktıların tek elden Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla yapıldığı, Bakanlığımız tarafından organize edildiği, talebe göre birlikte üretim modeli uygulanacaktır. Üretim planlaması için İl Müdürlüğümüz, Çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifi bir araya gelerek mevcut durum analizi, ihtiyaç analizi ve üretim planlaması yapacaklardır. Bu çalışma ile Bakanlığımız ve çiftçiler; üretimin her aşamasında birlikte hareket etmiş, mikro ölçekte yapılan üretim planlaması ile yurt sathında makro ölçekte planlama sağlanmış olacak, çiftçilerimizin girdi temini ile ekim sezonu öncesi finans problemi çözülecektir. Ayrıca alım garantisi ile de pazar olanakları geliştirilmiş, çiftçimizin üretim için gerekli finans sorunu çözülerek aracılara olan bağımlılığı kalmamış olacaktır. Böylece çiftçilerin kendi aralarında birlikte çalışma kültürü geliştirilecek ve tarımsal üretim kayıt altına alınarak, ileriye dönük strateji belirlemede temel dayanak teşekkül etmiş olacaktır." Dedi.


''