4.5.2018 / Gösterim Sayısı : 290

Sürü Yönetimi ve Buzağı Ölümleri Konulu Seminer Düzenlendi

#Sürü Yönetimi ve Buzağı Ölümleri Semineri Düzenlendi

Batman Valiliği, İl Müdürlüğümüz, Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Sen Tarım ve Umman Tarımın işbirliğiyle "Sürü Yönetimi ve Buzağı Ölümleri" konulu seminer düzenlendi.

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen seminere; Batman Valisi Ahmet DENİZ, İl Müdürümüz Nurettin KİYAS, BATSO Başkanı Abdulkadir DEMİR, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif GÜNEŞ, Batman Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimetullah DURMAZ, Manda Birliği Genel Başkanı Hüseyin YILMAZ, Sen Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Sedat PAÇALI ve çiftçiler katıldı.

Sürü yönetimi ve buzağı ölümleri konulu seminerde bir konuşma yapan Batman Valisi Ahmet DENİZ; "Tarım alanında ve tarım üretiminde de Avrupa'nın birinci ülkesi durumuna geldik. Dünyada tarım alanında yedinci ülkeyiz. Bunlar çok güzel ama bundan daha fazla potansiyele sahibiz. Ama hala hayvancılık konusunda et fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerden bir tanesiyiz. Niye bu duruma geldik, onun birçok nedeni var. En önemli nedenlerinden bir tanesi hayvancılıktaki depomuz, Doğu Anadolu'ydu, Güneydoğu Anadolu'ydu, yaylalarımızdı, meralarımızdı. Konuşmasının devamında, son dönemlerde çok güzel teşviklerin olduğunu da belirten Vali DENİZ, inşallah gençlere, üreticilerimize şunu söylüyoruz artık çiftçiliği bir meslek olarak kabul edelim. Bu yılda zaten Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi güvenlikle ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Yaylalarda açıldı, artık çobanlarımız, sürülerimiz yaylalara rahat rahat gidebiliyor. Huzur olduğu müddetçe bu güzel şeylerden, meralardan, yaylalardan da çiftçilerimiz ve sürü sahiplerimiz faydalanacak. Milletimiz inandığı sürece başaramayacağı şey yoktur. Yeter ki isteyelim. İyi motive olursak, iyi eğitirsek, teknolojinin imkanlarından faydalanırsak ki her şeyi başaracağız." şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan İl Müdürümüz Nurettin KİYAS; "Son yıllarda ülkemizde gittikçe artan et ihtiyacına binaen, bakanlığımızca birtakım tedbirler alınmaya çalışılmaktadır. Bu tedbirler çerçevesinde 2018 yılı, buzağı yılı ilan edilmiştir. Ülkemizin et ve süt ihtiyacını karşılamak ve sürdürülebilir bir politika oluşturmak ancak yeterli buzağı üretimi ile mümkündür. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de buzağı kayıpları oldukça önemli bir sorun teşkil etmektedir. Ciddi bir ekonomik kayba sebep olmaktadır. Bilimsel olarak buzağı ölümleri yüzde 5'in altında olduğu zaman o işletme "Run Table" olarak değerlendirilmektedir. İlimizde de bu oran yüzde 15 civarı seyretmektedir. Türkiye de yaklaşık olarak 14 milyon hayvan potansiyeli var. Biz kaba hesapla 5 milyon ineğin doğumunu hesapladığımızda, yaklaşık yüzde 5 buzağı ölüm oranını azaltırsak, 250 bin buzağı demektir. Bu 250 bin buzağıda ülkemizin ithal ettiği hayvanın neredeyse yarısını karşılamaktadır. Rakamlar bu kadar ciddi olunca, bakanlığımızda bu konuda buzağı ölümlerini azaltmak için birtakım tedbirler almaya başladı. İl müdürlüğü olarak da bizde yaptığımız çalışmalara bağlı olarak, birtakım yeni çalışmalara yönelmek mecburiyetindeyiz. İlimizde yaklaşık 97 bin büyükbaş hayvan mevcut. Her yıl düzenli olarak yetiştiricilerimize koruyucu hekimlik hizmetleri vermekteyiz. Koruyucu hekimlik çalışmaları yanında buzağı ölümlerini azaltmaya dönük eğitim yayım çalışmaları, sürü yönetimi gibi birtakım faaliyetler yürütmekteyiz. Bu kapsamda ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde tüm hayvanlarımıza şap aşısı, doğan her dişiye brucella aşısı yapılmaktadır. Ayrıca yılda bir defa tüm büyükbaş hayvanlarımıza LSD aşısı yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere plaket verildi. Plaket sonrası Sürü Sağlığı ve Yönetim Uzmanı Veteriner Hekim Özgür Yıldırım tarafından Slayt Şeklinde "Buzağı Bakım ve Besleme" konulu sunum yapıldı.


''