T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ARICILARA ORGANİK KOVAN DAĞITIMI YAPILDI

Yayın Tarihi : 29.05.2024

“Organik Arı Ürünlerinin İnovatif Yöntemlerle Üretilmesi Projesi Kapsamında Kovan Dağıtımı ile Eğitim Sertifikaları Dağıtım Töreni Sayın valimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Dağıtım töreninin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Aydın; Sayın Valimizin Batmana gelişi ile Arıcılıkta önemli bir hamle başlattık. Köy ziyaretlerinde de gelen talepler üzerine bal üretiminin artırılması için projeler geliştirdik. Sayın Valimizin talimatları ile geçen yıl Gap Bölge Kalkınma İdaresine 10 Milyonluk bir proje ile 4600 adet arılı kovan dağıtımı gerçekleştirdik.

Bu yıl ise 290 adedi sepet kovan şeklinde inovatif yöntemlerle modernize edilmiş etrafı çinko kaplı, içi izoleli 4000 adet kovan dağıtımı yaptık.

Bugün de Bakanlığımızın destekleri ile Organik Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında 66 çiftçimize 594 adet Organik kovan dağıtımı gerçekleştiriyoruz.

Arıcılığı geliştirmek amacıyla üreticilerimize eğitimler de vermekteyiz. Yılbaşından bu yana 150 üreticimize Arıcılık eğitimi verdik. Bugün eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını vereceğiz. diye konuştu.

İl Müdürlüğümüz bahçesinde yapılan dağıtım törenine, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, İlimizin STK Temsilcileri, İl Müdürlüğümüz Şube Müdürleri, teknik personel ve çiftçiler katıldı.

Tören, Kovan ve sertifika dağıtımının ardından sona erdi.